Lakeville North vs Rosemount - 1/12/2018                    
                                    Results  

Lakeville North 80
Rosemount       97                                  
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Irish Swim and Dive  'B'                                    2:06.84  
     1) CARTWRIGHT, WINSTON 11          2) KOTSMITH, JONAS 9              
     3) OCKWIG, ETHAN 9                 4) SCHULZ, CAMERON 10             
       33.08    36.83    31.53    25.40                                    
  2 Irish Swim and Dive  'A'                                    2:08.11  
     1) SIKORSKI, CARTER 9              2) FRATER, MATT 12                
     3) VOGT, ADAM 11                   4) NOYES, KORBIN 10               
       31.88    32.09    37.16    26.98                                    
  3 Lakeville North High School  'A'                            2:25.20  
     1) ALDRICH, RYAN R 12              2) SWANSON, DAVID 8               
     3) MENCKE, BRANDT 10               4) MENCKE, JACOB 10               
       35.60    42.46    38.04    29.10                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Irish Swim and Dive  'B'                                    1:48.86  
     1) TOENGES, GRANT 12               2) BOERBOOM, NATE 11              
     3) HORECKA, JETT 11                4) FORGEY, COLE 10                
       26.52    31.68    27.10    23.56                                    
  2 Irish Swim and Dive  'A'                                    1:49.62  
     1) BENSON, OWEN 11                 2) O'DONNEL, BROGAN 10            
     3) ANDERSON, DEVIN 10              4) POPA, RAPHAEL 11               
       29.23    30.04    26.41    23.94                                    
  3 Lakeville North High School  'A'                            1:51.16  
     1) LARKIN, SEAN 9                  2) BELSCHNER, OTTO 10             
     3) SATTERLEE, MARCUS 8             4) JENSEN, BRENNAN 9              
       28.08    32.02    26.17    24.89                                    
  4 Irish Swim and Dive  'C'                                   x1:56.38  
     1) MAJESKI, MATT 12                2) HEIMKES, JOSH 12               
     3) COBIAN, JOSH 9                  4) KOTSMITH, JARRETT 12           
       28.91    33.30    28.51    25.66                                    
  5 Lakeville North High School  'B'                            1:57.55  
     1) SOUKUP, JACK C 11               2) ANDERSON, SAMUEL 10            
     3) TEAGUE, OWEN 9                  4) HALL, TANNER J 10              
       30.01    34.01    27.57    25.96                                    
  6 Lakeville North High School  'C'                           x2:05.26  
     1) KLINKNER, TAYEN 9               2) MACLEOD, JACK 7                
     3) THORNTON, JACOB R 12            4) RAY, JUSTUS 7                  
       32.65    36.65    29.53    26.43                                    
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 KINDSETH, EVAN             8 RSMT                           2:04.94  
      28.80   31.87   32.52   31.75                                
  2 WINDFELDT, AARON           9 Lake North                     2:08.45  
      29.26   32.88   34.13   32.18                                
  3 THOMPSON, JAGGER           9 RSMT                           2:08.70  
  4 OCKWIG, CALEB             11 RSMT                           2:14.39  
      29.62   34.19   35.37   35.21                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 TREPANIER, ANDREW K       11 Lake North                     1:47.35  
      23.93   27.08   28.28   28.06                                
  2 HENNING, KEEGAN           10 RSMT                           1:55.97  
      26.90   29.45   30.03   29.59                                
  3 SPAETH, CODY              11 RSMT                           1:57.11  
      26.84   29.47   30.02   30.78                                
  4 URKIEL, ANTHONY           12 RSMT                           1:58.97  
  5 OVESON, ANDREW G          12 Lake North                     2:00.96  
      26.71   30.13   31.86   32.26                                
  6 HUYNH, RYAN C             11 Lake North                     2:03.68  
      27.79   31.56   32.05   32.28                                
 -- WISE, JONNY               10 RSMT                          X2:03.18  
      27.73   31.07   32.18   32.20                                
 
Event 5  Boys 200 Yard IM Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 COBIAN, JOSH               9 RSMT                           2:19.97  
      30.14   36.59   40.90   32.34                                
  2 VOGT, ADAM                11 RSMT                           2:37.34  
      37.32   42.14   41.91   35.97                                
  3 SIKORSKI, CARTER           9 RSMT                           2:38.42  
      36.35   37.80   51.70   32.57                                
  4 STARK, ANDREW             11 Lake North                     2:38.94  
      29.94   39.35   52.11   37.54                                
  5 SWANSON, DAVID             8 Lake North                     3:26.51  
      48.40   54.95   54.24   48.92                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 O'DONNEL, BROGAN          10 RSMT                           2:13.40  
      30.57   35.84   36.94   30.05                                
  2 BOERBOOM, NATE            11 RSMT                           2:14.77  
      29.75   35.54   39.87   29.61                                
  3 BENSON, OWEN              11 RSMT                           2:16.71  
      29.18   36.21   39.60   31.72                                
  4 HALL, TANNER J            10 Lake North                     2:19.95  
      28.98   37.76   41.08   32.13                                
  5 BELSCHNER, OTTO           10 Lake North                     2:24.03  
      30.68   39.36   39.83   34.16                                
  6 RAY, JUSTUS                7 Lake North                     2:32.73  
      32.57   38.55   47.59   34.02                                
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 SCHULZ, CAMERON           10 RSMT                             25.43  
  2 NOYES, KORBIN             10 RSMT                             25.77  
  3 CARTWRIGHT, WINSTON       11 RSMT                             26.73  
  4 MACLEOD, JACK              7 Lake North                       27.55  
  5 ANDERSON, SAMUEL          10 Lake North                       28.35  
  6 SWARTZ, SAMUEL             9 Lake North                       29.01  
 -- KREBSBACH, SEBASTIAN      10 RSMT                            X27.03  
 -- HOKANSON, MICHAEL          9 RSMT                            X27.58  
 -- ALDRICH, RYAN R           12 Lake North                      X28.73  
 -- OCKWIG, ETHAN              9 RSMT                            X28.92  
 -- FRATER, MATT              12 RSMT                            X29.79  
 -- KOTSMITH, JONAS            9 RSMT                            X31.02  
 -- BANTA, CHARLIE             9 RSMT                            X34.48  
 -- REUVERS, MASON             8 Lake North                      X50.14  
 -- SIMONS, JACOB             10 RSMT                               XDQ  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 FORGEY, COLE              10 RSMT                             24.32  
  2 SATTERLEE, MARCUS          8 Lake North                       24.36  
  3 ANDERSON, DEVIN           10 RSMT                             24.39  
  4 POPA, RAPHAEL             11 RSMT                             24.58  
  5 LARKIN, SEAN               9 Lake North                       25.45  
  6 KRUEGER, TOMMY P          10 Lake North                       25.55  
 -- KOTSMITH, JARRETT         12 RSMT                            X26.03  
 -- THORNTON, JACOB R         12 Lake North                      X28.40  
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 CARRIGAN, BRADY           11 RSMT                            152.35  
  2 REXING, LUKE              10 RSMT                            136.20  
  3 REUVERS, MASON             8 Lake North                      112.10  
  4 MARZITELI, TANIS          11 RSMT                            102.30  
 -- WOLF, JACK                10 RSMT                           X103.90  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 LARKIN, SEAN               9 Lake North                     1:03.27  
      29.62   33.65                                                
  2 STARK, ANDREW             11 Lake North                     1:19.00  
      33.79   45.21                                                
  3 KLINKNER, TAYEN            9 Lake North                     1:21.06  
      36.17   44.89                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 TREPANIER, ANDREW K       11 Lake North                       51.31  
      23.76   27.55                                                
  2 TOENGES, GRANT            12 RSMT                             54.59  
      25.52   29.07                                                
  3 ANDERSON, DEVIN           10 RSMT                             59.29  
      28.67   30.62                                                
  4 HORECKA, JETT             11 RSMT                           1:00.21  
      28.64   31.57                                                
  5 TEAGUE, OWEN               9 Lake North                     1:01.24  
      28.86   32.38                                                
  6 OVESON, ANDREW G          12 Lake North                     1:06.56  
      30.12   36.44                                                
 -- WISE, JONNY               10 RSMT                          X1:02.63  
      28.99   33.64                                                
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 SCHULZ, CAMERON           10 RSMT                             58.55  
      27.68   30.87                                                
  2 THORNTON, JACOB R         12 Lake North                     1:01.23  
      29.65   31.58                                                
  3 NOYES, KORBIN             10 RSMT                           1:02.67  
      29.99   32.68                                                
  4 KREBSBACH, SEBASTIAN      10 RSMT                           1:03.29  
      30.39   32.90                                                
  5 MENCKE, JACOB             10 Lake North                     1:04.52  
      30.59   33.93                                                
  6 SWANSON, DAVID             8 Lake North                     1:26.79  
      40.23   46.56                                                
 -- OCKWIG, ETHAN              9 RSMT                          X1:04.39  
      31.01   33.38                                                
 -- SIMONS, JACOB             10 RSMT                          X1:04.47  
      30.73   33.74                                                
 -- HOKANSON, MICHAEL          9 RSMT                          X1:04.87  
      31.51   33.36                                                
 -- ALDRICH, RYAN R           12 Lake North                    X1:09.73  
      33.47   36.26                                                
 -- RUDGERS, SHAWN            10 RSMT                          X1:11.61  
      33.47   38.14                                                
 -- BANTA, CHARLIE             9 RSMT                          X1:21.13  
      37.41   43.72                                                
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 POPA, RAPHAEL             11 RSMT                             53.63  
      25.84   27.79                                                
  2 FORGEY, COLE              10 RSMT                             53.67  
      25.39   28.28                                                
  3 SOUKUP, JACK C            11 Lake North                       54.46  
      26.26   28.20                                                
  4 URKIEL, ANTHONY           12 RSMT                             54.78  
      26.32   28.46                                                
  5 JENSEN, BRENNAN            9 Lake North                       55.32  
      26.53   28.79                                                
  6 KRUEGER, TOMMY P          10 Lake North                       56.48  
      26.89   29.59                                                
 -- MAJESKI, MATT             12 RSMT                            X55.98  
      27.25   28.73                                                
 -- RAY, JUSTUS                7 Lake North                    X1:01.78  
      29.53   32.25                                                
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 HEIMKES, JOSH             12 RSMT                           5:45.99  
      30.40   33.56   34.59   34.69   35.41   35.21   35.38   35.85
      36.07   34.83                                                
  2 THOMPSON, JAGGER           9 RSMT                           5:58.39  
      30.37   33.98   35.64   36.26   36.77   37.94   37.12   37.95
      37.21   35.15                                                
  3 OCKWIG, CALEB             11 RSMT                           6:02.97  
      30.46   33.57   35.05   36.49   37.50   37.75   38.42   38.70
      37.98   37.05                                                
  4 MENCKE, BRANDT            10 Lake North                     6:52.93  
      36.39   40.92   42.76   42.00   42.86   43.41   43.30   42.66
      41.75   36.88                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 HENNING, KEEGAN           10 RSMT                           5:02.15  
      27.46   30.84   30.93   30.86   30.89   30.57   30.64   30.37
      30.37   29.22                                                
  2 SPAETH, CODY              11 RSMT                           5:15.82  
      28.00   31.04   31.73   31.55   31.91   32.47   32.13   31.89
      32.47   32.63                                                
  3 KINDSETH, EVAN             8 RSMT                           5:18.97  
      28.88   31.86   32.57   32.43   32.91   32.69   32.12   32.25
      32.15   31.11                                                
  4 SATTERLEE, MARCUS          8 Lake North                     5:26.83  
      28.25   31.13   32.56   33.67   33.19   33.47   33.50   35.28
      34.42   31.36                                                
  5 SWARTZ, SAMUEL             9 Lake North                     5:57.71  
      30.93   34.47   36.08   37.43   36.79   36.97   37.28   37.20
      36.25   34.31                                                
  6 WINDFELDT, AARON           9 Lake North                     6:20.89  
      30.54   35.54   38.50   39.33   39.09   40.01   39.81   38.63
      38.36   41.08                                                
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Irish Swim and Dive  'A'                                    1:48.88  
     1) CARTWRIGHT, WINSTON 11          2) FRATER, MATT 12                
     3) SCHULZ, CAMERON 10              4) OCKWIG, CALEB 11               
       28.59    27.53    26.01    26.75                                    
  2 Irish Swim and Dive  'B'                                    1:56.43  
     1) RUDGERS, SHAWN 10               2) HOKANSON, MICHAEL 9            
     3) VOGT, ADAM 11                   4) NOYES, KORBIN 10               
       31.04    28.75    29.53    27.11                                    
  3 Lakeville North High School  'A'                            2:01.66  
     1) ANDERSON, SAMUEL 10             2) MACLEOD, JACK 7                
     3) MENCKE, BRANDT 10               4) SWANSON, DAVID 8               
       28.66    27.53    29.84    35.63                                    
  4 Irish Swim and Dive  'C'                                   x2:02.30  
     1) OCKWIG, ETHAN 9                 2) KOTSMITH, JONAS 9              
     3) BANTA, CHARLIE 9                4) KREBSBACH, SEBASTIAN 10        
       30.06    31.40    33.65    27.19                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                            1:34.55  
     1) OVESON, ANDREW G 12             2) HUYNH, RYAN C 11               
     3) SATTERLEE, MARCUS 8             4) TREPANIER, ANDREW K 11         
       24.80    24.48    24.39    20.88                                    
  2 Irish Swim and Dive  'A'                                    1:38.14  
     1) POPA, RAPHAEL 11                2) FORGEY, COLE 10                
     3) ANDERSON, DEVIN 10              4) SPAETH, CODY 11                
       24.94    24.14    24.07    24.99                                    
  3 Irish Swim and Dive  'B'                                    1:41.89  
     1) WISE, JONNY 10                  2) URKIEL, ANTHONY 12             
     3) KOTSMITH, JARRETT 12            4) HENNING, KEEGAN 10             
       25.38    24.91    26.01    25.59                                    
  4 Lakeville North High School  'B'                            1:43.87  
     1) KRUEGER, TOMMY P 10             2) RAY, JUSTUS 7                  
     3) TEAGUE, OWEN 9                  4) STARK, ANDREW 11               
       25.83    27.02    24.79    26.23                                    
  5 Irish Swim and Dive  'C'                                   x1:47.67  
     1) COBIAN, JOSH 9                  2) HORECKA, JETT 11               
     3) THOMPSON, JAGGER 9              4) KINDSETH, EVAN 8               
       26.88    25.95    26.88    27.96                                    
  6 Lakeville North High School  'C'                           x1:52.83  
     1) THORNTON, JACOB R 12            2) WINDFELDT, AARON 9             
     3) ALDRICH, RYAN R 12              4) SWARTZ, SAMUEL 9               
       27.61    25.97    29.40    29.85                                    
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 KLINKNER, TAYEN            9 Lake North                     1:07.45  
      33.22   34.23                                                
  2 HALL, TANNER J            10 Lake North                     1:08.32  
      33.95   34.37                                                
  3 MENCKE, JACOB             10 Lake North                     1:15.73  
      36.43   39.30                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 HUYNH, RYAN C             11 Lake North                     1:04.30  
      31.49   32.81                                                
  2 JENSEN, BRENNAN            9 Lake North                     1:05.81  
      32.26   33.55                                                
  3 SOUKUP, JACK C            11 Lake North                     1:06.82  
      32.41   34.41                                                
 -- TOENGES, GRANT            12 RSMT                            X57.27  
      27.73   29.54                                                
 -- BENSON, OWEN              11 RSMT                          X1:01.73  
      29.96   31.77                                                
 -- MAJESKI, MATT             12 RSMT                          X1:02.95  
      31.06   31.89                                                
 -- SIKORSKI, CARTER           9 RSMT                          X1:07.53  
      33.06   34.47                                                
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 FRATER, MATT              12 RSMT                           1:15.37  
      34.35   41.02                                                
  2 COBIAN, JOSH               9 RSMT                           1:17.53  
      37.13   40.40                                                
  3 VOGT, ADAM                11 RSMT                           1:18.11  
      36.74   41.37                                                
  4 MACLEOD, JACK              7 Lake North                     1:19.52  
      37.80   41.72                                                
  5 MENCKE, BRANDT            10 Lake North                     1:33.45  
      44.88   48.57                                                
 -- KOTSMITH, JONAS            9 RSMT                          X1:24.65  
      38.76   45.89                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 BELSCHNER, OTTO           10 Lake North                     1:12.44  
      33.95   38.49                                                
  2 TEAGUE, OWEN               9 Lake North                     1:14.61  
      35.49   39.12                                                
  3 ANDERSON, SAMUEL          10 Lake North                     1:17.70  
      35.88   41.82                                                
 -- O'DONNEL, BROGAN          10 RSMT                          X1:07.22  
      31.40   35.82                                                
 -- KOTSMITH, JARRETT         12 RSMT                          X1:11.16  
      33.11   38.05                                                
 -- BOERBOOM, NATE            11 RSMT                          X1:11.21  
      33.35   37.86                                                
 -- HEIMKES, JOSH             12 RSMT                          X1:14.64  
      34.91   39.73                                                
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Irish Swim and Dive  'A'                                    4:08.95  
     1) CARTWRIGHT, WINSTON 11          2) HORECKA, JETT 11               
     3) OCKWIG, CALEB 11                4) HEIMKES, JOSH 12               
       30.36  1:02.72    27.64    59.07    30.15  1:03.35    30.58  1:03.81
  2 Irish Swim and Dive  'B'                                    4:34.70  
     1) HOKANSON, MICHAEL 9             2) SIMONS, JACOB 10               
     3) RUDGERS, SHAWN 10               4) KREBSBACH, SEBASTIAN 10        
       32.26  1:08.34    30.47  1:05.63    33.59  1:11.67    32.05  1:09.06
 -- Lakeville North High School  'A'                                 DQ  
     1) KLINKNER, TAYEN 9               2) MENCKE, JACOB 10               
       30.42  1:05.36    31.03  1:06.94                                    
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                            3:33.54  
     1) OVESON, ANDREW G 12             2) SOUKUP, JACK C 11              
     3) HUYNH, RYAN C 11                4) TREPANIER, ANDREW K 11         
       26.78    55.04    26.61    56.14    26.24    55.36    22.68    47.00
  2 Lakeville North High School  'B'                            3:49.60  
     1) LARKIN, SEAN 9                  2) KRUEGER, TOMMY P 10            
     3) STARK, ANDREW 11                4) JENSEN, BRENNAN 9              
       26.36    55.90    27.18    57.32    27.34    59.71    27.14    56.67
  3 Lakeville North High School  'C'                           x4:00.44  
     1) HALL, TANNER J 10               2) WINDFELDT, AARON 9             
     3) SWARTZ, SAMUEL 9                4) BELSCHNER, OTTO 10             
       28.69  1:00.35    27.71    57.81    30.31  1:03.89    28.09    58.39
 -- Irish Swim and Dive  'A'                                   X3:31.79  
     1) WISE, JONNY 10                  2) SPAETH, CODY 11                
     3) BOERBOOM, NATE 11               4) TOENGES, GRANT 12              
       26.64    55.77    24.71    52.45    25.34    53.64    23.63    49.93
 -- Irish Swim and Dive  'B'                                   X3:39.81  
     1) URKIEL, ANTHONY 12              2) BENSON, OWEN 11                
     3) HENNING, KEEGAN 10              4) O'DONNEL, BROGAN 10            
       26.51    54.97    26.23    55.42    26.00    54.34    26.24    55.08
 -- Irish Swim and Dive  'C'                                   X3:58.19  
     1) SIKORSKI, CARTER 9              2) KINDSETH, EVAN 8               
     3) THOMPSON, JAGGER 9              4) MAJESKI, MATT 12               
       29.48  1:01.28    28.28    59.38    27.49    59.43    26.81    58.10
 
               Men - Varsity - Team Rankings - Through Event 24                
 
  1. Irish Swim and Dive                  97   2. Lakeville North High School          80
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - Through Event 24            
 
  1. Irish Swim and Dive                 110   2. Lakeville North High School          50