2016 AVHS vs Lakeville North - 1/19/2016                    
                                    Results  


Lakeville North 97
Apple Valley    79
                                 
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:37.07        2001 Apple Valley                               
                         Zee, Oberg, Fenno, Sallstrom                      
 Pool Record: ! 1:39.03        2007 Stillwater                                 
                         Wise, Knaak, Adair, DeShaw                        
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                 NT    2:12.21          8  
     1) Huynh, Ryan C 9                 2) Jensen, Brennen 7              
     3) Hall, Tanner J 8                4) Thornton, Jacob R 10           
       33.14    40.13    30.42    28.52                                    
 -- Lakeville North High School  'B'                 NT         DQ        
     1) Klinkner, Tayen 7               2) Aldrich, Ryan R 10             
     3) Mencke, Jacob 8                 4) Mencke, Brandt 8               
       37.46    47.66    39.28    34.12                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:37.07        2001 Apple Valley                               
                         Zee, Oberg, Fenno, Sallstrom                      
 Pool Record: ! 1:39.03        2007 Stillwater                                 
                         Wise, Knaak, Adair, DeShaw                        
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                 NT    1:47.97          8  
     1) Trepanier, Andrew K 9           2) Dugan, Max S 12                
     3) Barnhart, Ethan M 12            4) Hoglund, Grant K 12            
       25.22    31.19    27.49    24.07                                    
  2 Apple Valley High School-MN  'A'            1:48.67    1:49.27          4  
     1) Larkin, Max 10                  2) Johnson, Aaron D 11            
     3) Lee, Tony J 12                  4) Larkin, Sam J 12               
       27.64    31.72    27.02    22.89                                    
  3 Apple Valley High School-MN  'B'                 NT    1:56.01          2  
     1) Elumba, Ethan C 11              2) Knier, George R 10             
     3) Paralta Jimenez, Randall S 12   4) Tracy, Ethan J 11              
       28.04    33.24    28.92    25.81                                    
  4 Lakeville North High School  'B'                 NT    1:56.64        
     1) Upham, Zack G 8                 2) Smith, Tanner D 12             
     3) Parast, Aaron J 12              4) Oveson, Andrew G 10            
       29.84    34.05    28.57    24.18                                    
  5 Lakeville North High School  'C'                 NT   x2:02.20        
     1) Shirk, Nathan J 10              2) Shirk, Jacob A 12              
     3) Regan, Aiden D 8                4) Windfeldt, Andrew A 10         
       31.84    34.83    29.06    26.47                                    
  6 Apple Valley High School-MN  'C'                 NT   x2:10.05        
     1) Carey, Karl C 12                2) Searson, Michael C 11          
     3) Skogrand, Branson 8             4) Vogel, Erik 11                 
       32.75    38.14    31.54    27.62                                    
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:41.52        2003 Michael Zee, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 1:41.52        2003 Michael Zee, Apple Valley                  
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Tommy P     8 Lake North                NT    2:10.90          6  
      29.34   33.23   35.33   33.00                                
  2 Teague, Owen         7 Lake North                NT    2:18.59          4  
      32.34   35.40   35.95   34.90                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:41.52        2003 Michael Zee, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 1:41.52        2003 Michael Zee, Apple Valley                  
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoekstra, Zach R    12 Lake North                NT    2:02.30          6  
      27.47   30.75   32.52   31.56                                
  2 Tetrault, Tyler G   12 Lake North                NT    2:03.15          4  
      28.83   31.51   31.94   30.87                                
  3 Soukup, Jack C       9 Lake North                NT    2:08.40          3  
      29.00   32.68   33.34   33.38                                
  4 Vogel, Erik         11 Apple Valley-MN      2:10.87    2:15.54          2  
      30.75   33.97   35.49   35.33                                
  5 Lee, Tony J         12 Apple Valley-MN           NT    2:17.27          1  
      29.62   33.65   36.75   37.25                                
  6 Kivett, Sam 9       10 Apple Valley-MN      2:36.13    2:24.84        
      30.43   35.60   38.21   40.60                                
 
Event 5  Boys 200 Yard IM Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:49.79        2003 Michael Zee, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 1:53.06        2002 Michael Zee, Apple Valley                  
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Brennen      7 Lake North                NT    2:35.12          6  
      33.40   38.74   51.23   31.75                                
  2 Shirk, Nathan J     10 Lake North                NT    2:35.87          4  
      31.35   39.63   47.73   37.16                                
  3 Windfeldt, Aaron     7 Lake North                NT    3:09.57          3  
      39.46   45.80 1:00.24   44.07                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:49.79        2003 Michael Zee, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 1:52.31  12/27/2014 Paul DeLakis, Eau Claire, WI               
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Sam J       12 Apple Valley-MN      2:13.45    2:13.27          6  
      28.34   33.85   40.08   31.00                                
  2 Hoglund, Grant K    12 Lake North                NT    2:18.78          4  
      30.78   37.52   38.31   32.17                                
  3 Upham, Zack G        8 Lake North                NT    2:20.42          3  
      32.61   33.76   42.57   31.48                                
  4 Barnhart, Ethan M   12 Lake North                NT    2:23.55          2  
      29.16   37.20   44.23   32.96                                
  5 Johnson, Aaron D    11 Apple Valley-MN      2:29.40    2:24.63          1  
      32.01   40.17   40.13   32.32                                
  6 Searson, Michael C  11 Apple Valley-MN      2:28.92    2:32.64        
      32.68   38.40   47.07   34.49                                
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 20.95        1998 Chad Krastins, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 21.19        2004 Jason Timmer, Sauk Rapids                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Jacob R   10 Lake North                NT      28.11          6  
  2 Howse, Stephen H    10 Apple Valley-MN        27.20      31.29          4  
  3 Klinkner, Tayen      7 Lake North                NT      33.71          3  
  4 Mencke, Brandt       8 Lake North                NT      34.59          2  
 -- Baiting, Luca       10 Apple Valley-MN        31.21     X27.89        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 20.95        1998 Chad Krastins, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 21.19        2004 Jason Timmer, Sauk Rapids                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trepanier, Andrew    9 Lake North                NT      22.88          6  
  2 Larkin, Max         10 Apple Valley-MN        24.38      24.52          4  
  3 Dugan, Max S        12 Lake North                NT      24.78          3  
  4 Oveson, Andrew G    10 Lake North                NT      24.84          2  
  5 Knier, George R     10 Apple Valley-MN        25.53      25.48          1  
  6 Tracy, Ethan J      11 Apple Valley-MN           NT      25.56        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 408.80        1997 L. Moulder, Apple Valley                    
 Pool Record: ! 479.15        1977 Kirk Schaumann, Prior Lake                  
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baiting, Luca       10 Apple Valley-MN       132.20     140.20          6  
  2 Paralta Jimenez, R  12 Apple Valley-MN        87.55      98.50          4  
  3 Carey, Karl C       12 Apple Valley-MN        88.20      98.25          3  
 
Event 11  Boys 100 Yard Butterfly Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 49.17        1998 Chad Krastins, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 50.11        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Windfeldt, Aaron     7 Lake North                NT    1:31.59          6  
      46.38   45.21                                                
 -- Aldrich, Ryan R     10 Lake North                NT         DQ        
      44.88   53.08                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 49.17        1998 Chad Krastins, Apple Valley                  
 Pool Record: ! 50.11        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barnhart, Ethan M   12 Lake North                NT    1:03.47          6  
      29.43   34.04                                                
  2 Regan, Aiden D       8 Lake North                NT    1:04.82          4  
      30.37   34.45                                                
  3 Parast, Aaron J     12 Lake North                NT    1:05.17          3  
      29.90   35.27                                                
  4 Tracy, Ethan J      11 Apple Valley-MN      1:09.83    1:08.57          2  
      29.79   38.78                                                
  5 Paralta Jimenez, R  12 Apple Valley-MN      1:07.00    1:08.88          1  
      31.79   37.09                                                
 
Event 13  Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 46.13        1994 J. Rients, Apple Valley                      
 Pool Record: ! 46.65        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huynh, Ryan C        9 Lake North                NT    1:00.14          6  
      29.14   31.00                                                
  2 Hall, Tanner J       8 Lake North                NT    1:07.01          4  
      32.03   34.98                                                
  3 Mencke, Jacob        8 Lake North                NT    1:12.98          3  
      35.12   37.86                                                
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 46.13        1994 J. Rients, Apple Valley                      
 Pool Record: ! 46.65        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trepanier, Andrew    9 Lake North                NT      47.20          6  
      22.79   24.41                                                
  2 Larkin, Sam J       12 Apple Valley-MN        51.46      51.41          4  
      24.70   26.71                                                
  3 Elumba, Ethan C     11 Apple Valley-MN        53.59      53.32          3  
      25.38   27.94                                                
  4 Windfeldt, Andrew   10 Lake North                NT      57.77          2  
      27.50   30.27                                                
  5 Smith, Tanner D     12 Lake North                NT      58.25          1  
      27.89   30.36                                                
  6 Skogrand, Branson    8 Apple Valley-MN      1:00.90      58.78        
      28.53   30.25                                                
 
Event 15  Boys 500 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 4:39.44        1990 J. Hansen, Apple Valley                    
 Pool Record: ! 4:38.81        1984 Jeff Lee, Richfield                        
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Brennen      7 Lake North                NT    5:47.04          6  
      31.03   35.15   35.79   35.88   35.63   35.54   35.31   35.17
      34.32   33.22                                                
  2 Teague, Owen         7 Lake North                NT    5:58.39          4  
      32.94   36.31   36.58   36.61   37.08   36.84   36.57   36.17
      35.24   34.05                                                
  3 Shirk, Jacob A      12 Lake North                NT    6:40.85          3  
      32.95   37.44                                         2:05.80
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 4:39.44        1990 J. Hansen, Apple Valley                    
 Pool Record: ! 4:38.81        1984 Jeff Lee, Richfield                        
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoekstra, Zach R    12 Lake North                NT    5:32.75          6  
      26.82   31.11   33.10   34.18   34.30   34.46   35.27   35.79
      36.67   31.05                                                
  2 Soukup, Jack C       9 Lake North                NT    5:40.72          4  
      29.27   33.48   33.75   34.57   34.78   34.97   35.45   34.47
      35.34   34.64                                                
  3 Larkin, Max         10 Apple Valley-MN      5:36.13    5:47.30          3  
      28.24   33.58   35.34   35.60   36.01   37.46   35.76   36.13
      35.40   33.78                                                
  4 Krueger, Tommy P     8 Lake North                NT    5:55.57          2  
      30.14   33.80   35.26   35.61   36.55   37.62   36.87   36.58
      37.55   35.59                                                
  5 Searson, Michael C  11 Apple Valley-MN      5:57.73    6:08.02          1  
      31.20   34.99   36.68   58.15   33.32   34.26   34.49   36.99
      34.73   33.21                                                
  6 Howse, Stephen H    10 Apple Valley-MN           NT    7:02.42        
      35.19   40.41   41.11   42.98   43.06   44.01   45.50   46.48
      45.99   37.69                                                
 
Event 17  Boys 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:26.15        1991 Apple Valley                               
                         Ament, Lillihei, Hansen, Bucholz                  
 Pool Record: ! 1:28.08        2000 Alexandria                                 
                         Esbjornson, Wiemer, Zeigler, Kleine               
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                 NT    1:56.63          8  
     1) Hall, Tanner J 8                2) Thornton, Jacob R 10           
     3) Krueger, Tommy P 8              4) Jensen, Brennen 7              
       30.53    28.93    29.08    28.09                                    
  2 Lakeville North High School  'B'                 NT    2:14.47          4  
     1) Mencke, Brandt 8                2) Windfeldt, Aaron 7             
     3) Mencke, Jacob 8                 4) Teague, Owen 7                 
       34.65    34.78    34.26    30.78                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 1:26.15        1991 Apple Valley                               
                         Ament, Lillihei, Hansen, Bucholz                  
 Pool Record: ! 1:28.08        2000 Alexandria                                 
                         Esbjornson, Wiemer, Zeigler, Kleine               
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                 NT    1:34.50          8  
     1) Dugan, Max S 12                 2) Hoglund, Grant K 12            
     3) Hoekstra, Zach R 12             4) Trepanier, Andrew K 9          
       24.57    24.97    23.72    21.24                                    
  2 Lakeville North High School  'B'                 NT    1:43.31          4  
     1) Windfeldt, Andrew A 10          2) Tetrault, Tyler G 12           
     3) Oveson, Andrew G 10             4) Smith, Tanner D 12             
       26.54    25.60    25.14    26.03                                    
  3 Apple Valley High School-MN  'B'                 NT    1:44.92          2  
     1) Johnson, Aaron D 11             2) Tracy, Ethan J 11              
     3) Paralta Jimenez, Randall S 12   4) Vogel, Erik 11                 
       26.36    25.94    26.63    25.99                                    
  4 Lakeville North High School  'C'                 NT   x1:46.15        
     1) Huynh, Ryan C 9                 2) Shirk, Jacob A 12              
     3) Regan, Aiden D 8                4) Soukup, Jack C 9               
       26.89    26.10    26.54    26.62                                    
 -- Apple Valley High School-MN  'A'            1:36.17         DQ        
     1) Knier, George R 10              2) Elumba, Ethan C 11             
     3) Larkin, Sam J 12                4) Lee, Tony J 12                 
       25.20    24.01    23.04    24.50                                    
 
Event 19  Boys 100 Yard Backstroke Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 49.52        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
 Pool Record: ! 50.83        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skogrand, Branson    8 Apple Valley-MN           NT    1:13.82          6  
      36.69   37.13                                                
  2 Klinkner, Tayen      7 Lake North                NT    1:17.75          4  
      37.76   39.99                                                
  3 Aldrich, Ryan R     10 Lake North                NT    1:19.55          3  
    1:19.76                                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 49.52        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
 Pool Record: ! 50.83        2003 Michael Zee, Apple Valley                    
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Elumba, Ethan C     11 Apple Valley-MN           NT    1:02.29          6  
      29.83   32.46                                                
  2 Upham, Zack G        8 Lake North                NT    1:02.42          4  
      30.68   31.74                                                
  3 Parast, Aaron J     12 Lake North                NT    1:04.66          3  
      31.20   33.46                                                
  4 Shirk, Nathan J     10 Lake North                NT    1:08.64          2  
      33.75   34.89                                                
  5 Carey, Karl C       12 Apple Valley-MN      1:11.21    1:10.19          1  
      34.02   36.17                                                
  6 Kivett, Sam 9       10 Apple Valley-MN      1:29.12    1:24.67        
      40.53   44.14                                                
 
Event 21  Boys 100 Yard Breaststroke Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 58.44        1993 C. Christy, Apple Valley                     
 Pool Record: ! 58.47        2004 Colin Le-Too, Minnetonka                     
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Hall, Tanner J       8 Lake North                NT   X1:23.34        
      39.21   44.13                                                
 -- Mencke, Brandt       8 Lake North                NT   X1:48.74        
      51.30   57.44                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 58.44        1993 C. Christy, Apple Valley                     
 Pool Record: ! 57.64  12/27/2014 Paul DeLakis, Eau Claire, WI                 
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Aaron D    11 Apple Valley-MN      1:10.67    1:11.14          6  
      33.41   37.73                                                
  2 Knier, George R     10 Apple Valley-MN      1:12.03    1:13.99          4  
      34.60   39.39                                                
 -- Dugan, Max S        12 Lake North                NT   X1:09.21        
      32.74   36.47                                                
 -- Hoglund, Grant K    12 Lake North                NT   X1:10.49        
      33.98   36.51                                                
 -- Tetrault, Tyler G   12 Lake North                NT   X1:13.06        
      35.13   37.93                                                
 
Event 23  Boys 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 3:09.93        1993 Apple Valley                               
                         Radle, Christy, Rients, Thornton                  
 Pool Record: ! 3:12.95        1991 Apple Valley                               
                         Hansen, Buchholz, Radle, Lillehei                 
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Lakeville North High School  'A'                 NT   X4:24.51        
     1) Krueger, Tommy P 8              2) Teague, Owen 7                 
     3) Thornton, Jacob R 10            4) Shirk, Jacob A 12              
       32.00  1:37.13             34.69    33.13  1:07.68    30.02  1:05.01
 -- Lakeville North High School  'B'                 NT   X4:59.56        
     1) Klinkner, Tayen 7               2) Mencke, Jacob 8                
     3) Windfeldt, Aaron 7              4) Aldrich, Ryan R 10             
       35.42  1:15.40    35.47  1:16.34    38.70  1:20.53    32.18  1:07.29
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
SchoolRecord: # 3:09.93        1993 Apple Valley                               
                         Radle, Christy, Rients, Thornton                  
 Pool Record: ! 3:12.95        1991 Apple Valley                               
                         Hansen, Buchholz, Radle, Lillehei                 
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Apple Valley High School-MN  'A'            3:34.46    3:50.84          8  
     1) Larkin, Max 10                  2) Vogel, Erik 11                 
     3) Lee, Tony J 12                  4) Skogrand, Branson 8            
       26.80    55.97    29.29    59.77    25.47    55.89    28.38    59.21
  2 Apple Valley High School-MN  'B'                 NT    4:42.45          4  
     1) Kivett, Sam 9 10                2) Baiting, Luca 10               
     3) Howse, Stephen H 10             4) Carey, Karl C 12               
       32.16  1:06.77    36.59  1:19.57    35.01  1:13.58    29.65  1:02.53
 -- Lakeville North High School  'A'                 NT   X3:46.09        
     1) Oveson, Andrew G 10             2) Upham, Zack G 8                
     3) Smith, Tanner D 12              4) Hoekstra, Zach R 12            
       27.03    56.08    28.36    58.23    26.91    56.97    26.22    54.81
 -- Lakeville North High School  'B'                 NT   X3:57.27        
     1) Windfeldt, Andrew A 10          2) Soukup, Jack C 9               
     3) Barnhart, Ethan M 12            4) Tetrault, Tyler G 12           
       27.86    58.80    29.86  1:02.26    27.86    58.78    27.27    57.43
 -- Lakeville North High School  'C'                 NT   X4:00.06        
     1) Shirk, Nathan J 10              2) Regan, Aiden D 8               
     3) Huynh, Ryan C 9                 4) Parast, Aaron J 12             
       29.79  1:02.47    28.49    59.69    27.71    59.39    27.92    58.51