LN vs AV - 10/16/2012                             
                                    Results  


Lakeville North 95, Apple Valley 79
                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'B'                       NT    2:12.67    8  
     1) Jensen, Sophia 7                2) Quittem, Kira 9                
     3) Shea, Maria 9                   4) Rydberg, Abby 10               
       34.63    33.98    35.18    28.88                                    
  2 Lakeville North High School  'A'                       NT    2:15.42    4  
     1) Siebold, Kayla 10               2) Bares, Katelyn 12              
     3) Fenimore, Brittney 12           4) Rebischke, Jessica 11          
       35.85    38.99    32.90    27.68                                    
  3 Apple Valley  'A'                                 2:02.51    2:32.79    2  
     1) Roepke, Grace O 9               2) Fisher, Carys 11               
     3) Loe, Caroline 11                4) Wartik, Laken                  
       37.46    44.34    36.12    34.87                                    
  4 Apple Valley  'B'                                      NT    2:35.13  
     1) Walker, Mya 9                   2) Higgin-Houser, Annabel 9       
     3) Smith, Molly 12                 4) Mansfeldt, Carly 10            
       43.93    43.58    36.04    31.58                                    
  5 Lakeville North High School  'C'                       NT   x2:42.66  
     1) Swanson, Cianna 9               2) Bermel, Lydia 7                
     3) Anderson, Georgia 7             4) Allen, Sydney                  
       39.09    52.56    36.66    34.35                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay Varsity
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                       NT    1:58.17    8  
     1) Bodnaruk, Alena 11              2) Wahlstrom, Zoya 11             
     3) Smith, Brenna 10                4) Bodnaruk, Julia 12             
       29.87    34.25    27.99    26.06                                    
  2 Apple Valley  'A'                                 2:02.51    2:03.05    4  
     1) Grubb, Rachel M 11              2) McDonald, Delaney R 12         
     3) Duong, Vivien 8                 4) Fleming, Morgan 10             
       32.84    32.59    28.96    28.66                                    
  3 Lakeville North High School  'B'                       NT    2:07.33    2  
     1) Spencer, Emily 10               2) Mitteness, Monica 12           
     3) O'Brien, Erin 11                4) Branscomb, Karley 9            
       30.50                      28.61                                    
  4 Lakeville North High School  'C'                       NT   x2:14.10  
     1) Anderson, Hannah 11             2) Sable, Amelia 10               
     3) Zimmel, Josie 9                 4) Skansberg, Annika 11           
       34.49    36.98    34.08    28.55                                    
  5 Apple Valley  'B'                                      NT    2:17.76  
     1) Ullery, Megan 9                 2) Ullery, Katheryn S 11          
     3) Gram, Sydney A 9                4) Donley, Emma L 12              
       37.23    39.03    32.03    29.47                                    
  6 Apple Valley  'C'                                      NT   x2:31.18  
     1) Smith, Megan 10                 2) Geere, Hannah 10               
     3) Kraus, Kailey A 11              4) Roetzel, Mariah 11             
       38.51    41.86    37.77    33.04                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schindler, Haley          10 Lake North                NT    2:28.08    6  
      33.65   38.82   38.60   37.01                                
  2 Mansfeldt, Carly          10 Apple Valley         2:37.24    2:32.79    4  
      36.51   39.44   39.34   37.50                                
  3 Austad, Hanah-Joy          9 Lake North                NT    2:54.67    3  
      37.23   45.55   47.61   44.28                                
  4 Boileau, Taylor           10 Lake North                NT    3:09.85    2  
      44.43   49.02   50.49   45.91                                
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleiner, Erin             12 Lake North                NT    2:03.72    6  
      28.05   31.12   32.37   32.18                                
  2 Watkins, Darian           11 Lake North                NT    2:12.68    4  
      31.84   33.95   34.08   32.81                                
  3 Grubb, Rachel M           11 Apple Valley         2:14.07    2:12.89    3  
      30.31   33.81   35.00   33.77                                
  4 Saxton, Rachel            12 Lake North                NT    2:13.23    2  
      30.58   33.78   35.28   33.59                                
  5 Donley, Emma L            12 Apple Valley         2:13.42    2:15.33    1  
      31.66   34.28   34.48   34.91                                
  6 Kraus, Kailey A           11 Apple Valley         2:22.98    2:27.95  
      35.75   37.42   38.53   36.25                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thull, Elizabeth           7 Lake North                NT    2:33.08    6  
      31.43   39.01   47.50   35.14                                
  2 Kaiser, Emily              7 Lake North                NT    2:42.49    4  
      35.19   41.35   47.09   38.86                                
  3 Bermel, Lydia              7 Lake North                NT    3:04.69    3  
      42.33   45.73   57.67   38.96                                
 
Event 6  Girls 200 Yard IM Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonald, Delaney R       12 Apple Valley         2:08.18    2:12.49    6  
      28.63   34.13   37.96   31.77                                
  2 Spencer, Emily            10 Lake North                NT    2:24.58    4  
      29.69   36.26   45.23   33.40                                
  3 O'Brien, Erin             11 Lake North                NT    2:29.83    3  
      33.27   37.76   44.89   33.91                                
  4 Anderson, Hannah          11 Lake North                NT    2:34.12    2  
      32.21   40.70   43.76   37.45                                
  5 Ullery, Megan              9 Apple Valley         2:42.77    2:39.72    1  
      36.24   40.13   48.59   34.76                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fenimore, Brittney        12 Lake North                NT      29.96    6  
  2 Anderson, Georgia          7 Lake North                NT      30.14    4  
  3 Kraus, Meghann L          11 Apple Valley           29.69      30.87    3  
  4 Serba, Chelsi             10 Apple Valley           31.64      31.41    2  
  5 Roetzel, Mariah           11 Apple Valley           32.99      32.96    1  
  6 Shea, Maria                9 Lake North                NT      34.10  
 -- Loe, Caroline             11 Apple Valley           33.45     X32.91  
 -- Baca, Sabrina             10 Apple Valley           37.00     X36.53  
 -- Shaw, Kali                12 Apple Valley           41.50     X41.21  
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wahlstrom, Zoya           11 Lake North                NT      25.99    6  
  2 Bodnaruk, Alena           11 Lake North                NT      26.60    4  
  3 Duong, Vivien              8 Apple Valley           26.57      26.66    3  
  4 Fleming, Morgan           10 Apple Valley           28.16      28.43    2  
  5 Bares, Katelyn            12 Lake North                NT      28.46    1  
  6 Roepke, Grace O            9 Apple Valley           30.75      30.75  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fleming, Morgan           10 Apple Valley              NP     127.40    6  
  2 Smith, Molly              12 Apple Valley              NP     120.80    4  
 -- Roepke, Grace O            9 Apple Valley              NP     X77.65  
 -- Galligan, Genevieve P     11 Apple Valley              NP     X69.00  
 -- Walker, Mya                9 Apple Valley              NP     X53.90  
 -- Loe, Caroline             11 Apple Valley              NP     X52.50  
 
Event 10  Girls 1 mtr Diving Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wielenga, Erika D         12 Apple Valley              NP     151.70    6  
  2 Wartik, Laken                Apple Valley              NP     147.80    4  
  3 Fisher, Carys             11 Apple Valley              NP      98.40    3  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Hannah          11 Lake North                NT    1:09.52    6  
      32.34   37.18                                                
  2 Skansberg, Annika         11 Lake North                NT    1:10.33    4  
      33.60   36.73                                                
  3 Glinski, Mariah            9 Lake North                NT    1:23.44    3  
      40.15   43.29                                                
 
Event 12  Girls 100 Yard Butterfly Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bodnaruk, Julia           12 Lake North                NT    1:02.94    6  
      30.00   32.94                                                
  2 Mitteness, Monica         12 Lake North                NT    1:07.07    4  
      31.72   35.35                                                
  3 Branscomb, Karley          9 Lake North                NT    1:11.69    3  
      32.96   38.73                                                
  4 Ullery, Katheryn S        11 Apple Valley         1:14.13    1:14.25    2  
      34.51   39.74                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Megan              10 Apple Valley         1:07.47    1:07.49    6  
      32.48   35.01                                                
  2 Shea, Maria                9 Lake North                NT    1:08.63    4  
      33.59   35.04                                                
  3 Serba, Chelsi             10 Apple Valley         1:09.31    1:09.45    3  
      32.77   36.68                                                
  4 Roetzel, Mariah           11 Apple Valley         1:13.52    1:14.60    2  
      37.40   37.20                                                
  5 Allen, Sydney                Lake North                NT    1:17.61    1  
      38.02   39.59                                                
 -- Geere, Hannah             10 Apple Valley         1:13.76   X1:12.98  
      35.61   37.37                                                
 -- Baca, Sabrina             10 Apple Valley         1:20.33   X1:18.26  
      37.19   41.07                                                
 -- Shaw, Kali                12 Apple Valley         1:31.18   X1:30.48  
      42.93   47.55                                                
 
Event 14  Girls 100 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duong, Vivien              8 Apple Valley              NT      59.52    6  
      29.34   30.18                                                
  2 Quittem, Kira              9 Lake North                NT    1:00.32    4  
      28.97   31.35                                                
  3 Sable, Amelia             10 Lake North                NT    1:00.39    3  
      29.02   31.37                                                
  4 Gram, Sydney A             9 Apple Valley              NT    1:00.75    2  
      29.33   31.42                                                
  5 Watkins, Darian           11 Lake North                NT    1:01.52    1  
      29.61   31.91                                                
  6 Van Horsen, Carolyn A     10 Apple Valley         1:02.75    1:01.85  
      30.36   31.49                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schindler, Haley          10 Lake North                NT    6:32.10    6  
      35.43   40.48   40.49   40.97   39.45   39.79   40.07   40.45
      38.00   36.97                                                
  2 Kaiser, Emily              7 Lake North                NT    6:48.75    4  
      36.44   40.69   42.69   41.83   42.18   41.85   42.22   42.04
      41.13   37.68                                                
  3 Swanson, Cianna            9 Lake North                NT    7:04.05    3  
      37.46   43.39   44.74   42.99   42.47   43.39   43.26   43.99
      41.57   40.79                                                
 
Event 16  Girls 500 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Brenna             10 Lake North                NT    5:32.96    6  
      28.92   32.26   33.65   34.58   34.55   34.55   34.15   34.15
      33.80   32.35                                                
  2 Donley, Emma L            12 Apple Valley         5:57.32    5:56.51    4  
      33.77   35.02   35.84   36.08   36.35   35.74   35.97   35.90
      36.68   35.16                                                
  3 Bares, Katelyn            12 Lake North                NT    6:03.20    3  
      32.66   35.81   36.60   36.65   36.68   36.83   37.40   37.11
      37.21   36.25                                                
  4 Ullery, Megan              9 Apple Valley         6:10.88    6:09.35    2  
      33.26   36.27   37.07   37.10   37.64   37.93   38.02   38.12
      37.99   35.95                                                
  5 Saxton, Rachel            12 Lake North                NT    6:14.58    1  
      32.69   36.07   36.95   38.29   38.29   38.10   38.82   39.00
      38.87   37.50                                                
  6 Mansfeldt, Carly          10 Apple Valley              NT    6:53.38  
      36.58   40.04   41.44   42.58   42.80   42.76   43.03   42.27
      42.50   39.38                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                       NT    1:54.18    8  
     1) Glinski, Mariah 9               2) Siebold, Kayla 10              
     3) Thull, Elizabeth 7              4) Quittem, Kira 9                
       29.39    28.87    28.43    27.49                                    
  2 Lakeville North High School  'C'                       NT    2:15.18    4  
     1) Allen, Sydney                   2) Austad, Hanah-Joy 9            
     3) Boileau, Taylor 10              4) Anderson, Georgia 7            
       34.07    31.38    37.99    31.74                                    
  2 Lakeville North High School  'B'                       NT   x2:15.18  
     1) Bermel, Lydia 7                 2) Schindler, Haley 10            
     3) Shea, Maria 9                   4) Swanson, Cianna 9              
       36.08    31.61    33.46    34.03                                    
  4 Apple Valley  'B'                                      NT    2:17.13    2  
     1) Roetzel, Mariah 11              2) Loe, Caroline 11               
     3) Higgin-Houser, Annabel 9        4) Wartik, Laken                  
       33.65    32.48    36.15    34.85                                    
  5 Apple Valley  'A'                                 1:50.30    2:25.07  
     1) Geere, Hannah 10                2) Blyakher, Ilana 9              
     3) Baca, Sabrina 10                4) Shaw, Kali 12                  
       32.92    34.38    37.10    40.67                                    
 
Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                       NT    1:45.09    8  
     1) Bodnaruk, Julia 12              2) Kleiner, Erin 12               
     3) Wahlstrom, Zoya 11              4) Smith, Brenna 10               
       27.33    26.08    26.07    25.61                                    
  2 Apple Valley  'A'                                 1:48.85    1:50.67    4  
     1) Duong, Vivien 8                 2) Gram, Sydney A 9               
     3) Fleming, Morgan 10              4) McDonald, Delaney R 12         
       27.81    28.42    28.60    25.84                                    
  3 Lakeville North High School  'B'                       NT    1:50.92    2  
     1) Mitteness, Monica 12            2) Branscomb, Karley 9            
     3) Rebischke, Jessica 11           4) O'Brien, Erin 11               
       28.44    28.46    27.64    26.38                                    
  4 Lakeville North High School  'C'                       NT   x1:53.90  
     1) Sable, Amelia 10                2) Watkins, Darian 11             
     3) Saxton, Rachel 12               4) Bares, Katelyn 12              
       28.89    28.14    28.47    28.40                                    
  5 Apple Valley  'B'                                 1:56.90    1:57.28  
     1) Van Horsen, Carolyn A 10        2) Grubb, Rachel M 11             
     3) Ullery, Katheryn S 11           4) Donley, Emma L 12              
       29.39    28.24    29.49    30.16                                    
  6 Apple Valley  'C'                                      NT   x2:06.45  
     1) Wielenga, Erika D 12            2) Serba, Chelsi 10               
     3) Kraus, Meghann L 11             4) Roepke, Grace O 9              
       32.18    30.88    31.96    31.43                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fenimore, Brittney        12 Lake North                NT    1:12.83    6  
      36.23   36.60                                                
  2 Jensen, Sophia             7 Lake North                NT    1:13.64    4  
      35.33   38.31                                                
  3 Skansberg, Annika         11 Lake North                NT    1:14.43    3  
      37.53   36.90                                                
  4 Kraus, Kailey A           11 Apple Valley         1:19.77    1:17.63    2  
      38.89   38.74                                                
  5 Smith, Molly              12 Apple Valley         1:20.45    1:20.52    1  
      39.97   40.55                                                
  6 Smith, Megan              10 Apple Valley         1:21.25    1:21.35  
      39.71   41.64                                                
 
Event 20  Girls 100 Yard Backstroke Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bodnaruk, Alena           11 Lake North                NT    1:03.01    6  
      31.24   31.77                                                
  2 Spencer, Emily            10 Lake North                NT    1:04.50    4  
      31.45   33.05                                                
  3 Gram, Sydney A             9 Apple Valley         1:11.96    1:12.22    3  
      35.98   36.24                                                
  4 Rydberg, Abby             10 Lake North                NT    1:13.00    2  
      35.02   37.98                                                
  5 Kraus, Meghann L          11 Apple Valley         1:16.80    1:17.81    1  
      37.75   40.06                                                
  6 Van Horsen, Carolyn A     10 Apple Valley         1:18.84    1:18.09  
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thull, Elizabeth           7 Lake North                NT    1:18.83    6  
      37.13   41.70                                                
  2 O'Brien, Erin             11 Lake North                NT    1:24.50    4  
      40.98   43.52                                                
  3 Rebischke, Jessica        11 Lake North                NT    1:24.69    3  
      40.23   44.46                                                
  4 Siebold, Kayla            10 Lake North                NT    1:25.31    2  
      41.63   43.68                                                
  5 Zimmel, Josie              9 Lake North                NT    1:26.27    1  
      41.22   45.05                                                
  6 Blyakher, Davita           9 Apple Valley         1:30.74    1:31.60  
      42.49   49.11                                                
  7 Higgin-Houser, Annabel     9 Apple Valley         1:39.64    1:36.92  
      46.17   50.75                                                
  8 Fisher, Carys             11 Apple Valley         1:34.28    1:37.51  
      47.23   50.28                                                
  9 Boileau, Taylor           10 Lake North                NT    1:48.22  
      50.90   57.32                                                
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ullery, Katheryn S        11 Apple Valley         1:21.55    1:23.17    6  
      39.55   43.62                                                
  2 Blyakher, Ilana            9 Apple Valley         1:26.91    1:28.86    4  
      42.46   46.40                                                
 -- Wahlstrom, Zoya           11 Lake North                NT   X1:15.74  
      36.12   39.62                                                
 -- Kleiner, Erin             12 Lake North                NT   X1:16.39  
      35.59   40.80                                                
 -- Mitteness, Monica         12 Lake North                NT   X1:22.32  
      39.61   42.71                                                
 -- McDonald, Delaney R       12 Apple Valley         1:08.30         DQ  
      32.62   36.85                                                
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'B'                       NT    4:22.68    8  
     1) Rydberg, Abby 10                2) Zimmel, Josie 9                
     3) Thull, Elizabeth 7              4) Siebold, Kayla 10              
       32.90  1:08.89    31.10  1:05.70    30.44  1:04.45    29.53  1:03.64
  2 Lakeville North High School  'A'                       NT    4:34.82    4  
     1) Schindler, Haley 10             2) Anderson, Georgia 7            
     3) Jensen, Sophia 7                4) Kaiser, Emily 7                
       33.54  1:10.41    33.14  1:09.73    31.17  1:06.64    32.37  1:08.04
  3 Lakeville North High School  'C'                       NT   x5:06.27  
     1) Austad, Hanah-Joy 9             2) Allen, Sydney                  
     3) Bermel, Lydia 7                 4) Swanson, Cianna 9              
       36.20  1:17.09    37.47  1:17.67    35.71  1:15.03    36.40  1:16.48
  4 Apple Valley  'A'                                 4:19.58    5:21.39    2  
     1) Geere, Hannah 10                2) Blyakher, Ilana 9              
     3) Wartik, Laken                   4) Baca, Sabrina 10               
       34.94  1:13.43    39.80  1:24.61    39.31  1:22.65    38.42  1:20.70
  5 Apple Valley  'B'                                      NT    5:46.11  
     1) Higgin-Houser, Annabel 9        2) Smith, Molly 12                
     3) Fisher, Carys 11                4) Shaw, Kali 12                  
       43.72  1:29.65    33.09  1:09.96    16.08    45.84    48.92  2:20.66
 
Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Apple Valley  'A'                                 4:22.57    4:23.31    8  
     1) Grubb, Rachel M 11              2) Ullery, Megan 9                
     3) Van Horsen, Carolyn A 10        4) Kraus, Meghann L 11            
       29.72  1:02.09    31.82  1:05.47    31.16  1:06.06    32.65  1:09.69
  2 Apple Valley  'B'                                      NT    4:57.37    4  
     1) Mansfeldt, Carly 10             2) Smith, Megan 10                
     3) Kraus, Kailey A 11              4) Wielenga, Erika D 12           
       34.95  1:13.19    35.33  1:14.59    35.29  1:12.74    36.45  1:16.85
 -- Lakeville North High School  'A'                       NT   X3:51.90  
     1) Bodnaruk, Alena 11              2) Sable, Amelia 10               
     3) Spencer, Emily 10               4) Smith, Brenna 10               
       27.98    57.80    28.66  1:00.02    27.07    57.87    26.93    56.21
 -- Lakeville North High School  'B'                       NT   X4:07.35  
     1) Skansberg, Annika 11            2) Branscomb, Karley 9            
     3) Rebischke, Jessica 11           4) Watkins, Darian 11             
       30.30  1:01.61    30.69  1:03.86    29.34  1:01.38    28.45  1:00.50
 -- Lakeville North High School  'C'                       NT   X4:07.60  
     1) Quittem, Kira 9                 2) Glinski, Mariah 9              
     3) Saxton, Rachel 12               4) Anderson, Hannah 11            
       29.56  1:01.45    30.14  1:02.81    29.04  1:00.80    29.76  1:02.54