Girls Section 1AA Final Results 

                                   
Section 1AA Team Final Scores 2004

  Lakeville 555
  Rochester John
  Marshall 284
  Rochester Century 276
  Faribault 272
  Prior Lake 223
  Winona 195
  Rochester Mayo 185
  Owatonna 91  


Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 LAKEVILLE                                         1:55.56    1:49.87   40  
     1) Green, Ashlee 10                2) Stepp, Gillian 10              
     3) Korba, Stephanie 9              4) Hill, Sam 12                   
       28.14    30.63    26.43    24.67                                    
  2 ROCHESTER CENTURY                                 1:54.78    1:52.66   34  
     1) Heyrman, Melissa 11             2) Myers, Barret 12               
     3) Grunewald, Faith 11             4) Manthey, Britney 12            
       28.23    30.08    28.49    25.86                                    
  3 WINONA                                            1:57.20    1:55.93   32  
     1) Benson, Marni 12                2) Dau-Schmidt, Rachel 12         
     3) Staats, Abby 8                  4) Trainor, Alyssa 10             
       30.85    30.67    28.67    25.74                                    
  4 FARIBAULT                                         1:58.10    1:56.40   30  
     1) Cajacob, Blisse 12              2) Favro, Kelly 12                
     3) Buhr, Katie 11                  4) VanZuilen, Jackie 11           
       30.79    32.60    27.90    25.11                                    
  5 ROCHESTER JOHN MARSHALL                           1:59.16    1:56.68   28  
     1) Arnold, Jena 12                 2) Bea, Thersa 11                 
     3) Blank, Jaclyn 11                4) Cook, Georgia 9                
       31.03    32.48    27.60    25.57                                    
  6 ROCHESTER MAYO                                    1:58.25    1:57.15   26  
     1) Caflisch, Erin 7                2) Wendroth, Kaylyn 10            
     3) O'Brien, Robyn 9                4) Hiniker, Kristine 10           
       30.79    31.65    30.11    24.60                                    
  7 PRIOR LAKE                                        2:02.31    2:00.32   24  
     1) Mika, Paige 12                  2) Lawman, Hannah 10              
     3) Gundersen, Erin 11              4) Pidde, Elisabeth 9             
       31.00    33.27    29.61    26.44                                    
  8 OWATONNA                                          2:11.88    2:04.92   22  
     1) Eggermont, Lindsay 8            2) Schroeder, Rachel 10           
     3) Dehn, Sam 12                    4) Kubat, Nicole 12               
       31.00    34.95    30.96    28.01                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heyrman, Melissa          11 ROCE                 2:00.06    1:57.03   20  
      27.45   29.68   30.16   29.74                                
  2 Manias, Kristen            9 LAKE                 2:00.97    1:57.19   17  
      27.04   29.94   30.31   29.90                                
  3 Hickman, Lindsey          10 LAKE                 1:59.92    1:59.70   16  
      27.26   30.08   30.95   31.41                                
  4 McNeary, Keeli             7 PRLA                 2:04.15    2:01.96   15  
      27.62   30.98   32.18   31.18                                
  5 Blank, Jaclyn             11 ROJM                 2:03.69    2:02.36   14  
      27.79   30.69   32.12   31.76                                
  6 O'Connor, Katie           12 LAKE                 2:04.07    2:03.92   13  
      27.80   30.47   32.47   33.18                                
  7 Juncos, Natalie            8 ROJM                 2:05.04    2:04.19   12  
      27.82   30.51   32.62   33.24                                
  8 Grunewald, Faith          11 ROCE                 2:05.67    2:06.50   11  
      28.92   31.26   32.86   33.46                                
B - Final
  9 Trainor, Alyssa           10 WIWC                 2:06.36    2:04.29    9  
      28.97   31.83   32.44   31.05                                
 10 Folden, Kim               12 LAKE                 2:06.96    2:05.56    7  
      29.28   31.78   32.00   32.50                                
 11 Lynch, Eliza               7 ROMA                 2:05.86    2:07.41    6  
      29.07   32.65   33.35   32.34                                
 12 Heyrman, Katelyn           9 ROCE                 2:08.68    2:08.04    5  
      29.77   33.22   33.59   31.46                                
 13 Richter, Sierra           11 ROCE                 2:09.12    2:08.46    4  
      29.34   33.39   33.31   32.42                                
 14 McCrady, Linay             7 PRLA                 2:08.73    2:08.76    3  
      29.31   32.85   33.57   33.03                                
 15 Mikkelson, Anika          12 PRLA                 2:10.05    2:09.89    2  
      30.14   32.70   34.13   32.92                                
 16 Favro, Kelly              12 FARI                 2:10.79    2:15.80    1  
      29.79   33.70   35.96   36.35                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shaughnessy, Jenny        12 ROJM                 2:07.99    2:05.28   20  
      26.71   31.98   37.16   29.43                                
  2 Kazika, Kim               11 PRLA                 2:14.65    2:11.32   17  
      28.33   35.11   37.15   30.73                                
  3 Stepp, Gillian            10 LAKE                 2:16.46    2:12.61   16  
      29.05   35.30   37.33   30.93                                
  4 Green, Ashlee             10 LAKE                 2:14.74    2:13.61   15  
      28.43   33.11   40.33   31.74                                
  5 Korba, Stephanie           9 LAKE                 2:18.05    2:14.79   14  
      28.62   33.58   40.40   32.19                                
  6 McMahon, Melissa           7 LAKE                 2:19.90    2:15.75   13  
      29.21   35.55   39.65   31.34                                
  7 Fujan, Brianna             7 ROJM                 2:22.11    2:21.60   12  
      29.40   35.97   42.50   33.73                                
  8 VanZuilen, Jackie         11 FARI                 2:23.83    2:30.39   11  
      30.39   40.65   43.62   35.73                                
B - Final
  9 Kuramoto, Sydney          11 ROJM                 2:25.14    2:22.79    9  
      30.89   35.49   41.46   34.95                                
 10 Bauer, April              10 FARI                 2:26.21    2:25.47    7  
      29.72   37.55   45.84   32.36                                
 11 Dau-Schmidt, Rachel       12 WIWC                 2:27.24    2:25.59    6  
      29.63   38.40   43.95   33.61                                
 12 Heidorn, Gretchen          7 ROCE                 2:27.69    2:26.23    5  
      30.70   37.28   44.28   33.97                                
 13 Lawman, Hannah            10 PRLA                 2:27.12    2:26.48    4  
      33.13   37.34   41.60   34.41                                
 14 Yess, Lucia               12 WIWC                 2:29.09    2:27.61    3  
      31.42   38.56   43.76   33.87                                
 15 Kruesel, Lucy             12 ROCE                 2:30.33    2:31.55    2  
      32.77   39.32   44.37   35.09                                
 16 Lee, Cat                  12 ROCE                 2:29.99    2:32.08    1  
      31.74   38.39   46.67   35.28                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Benson, Marni             12 WIWC                   24.77      24.65   20  
  2 Myers, Barret             12 ROCE                   24.95      24.79   17  
  3 Caflisch, Erin             7 ROMA                   25.11      24.90   16  
  4 Hill, Sam                 12 LAKE                   25.02      24.98   15  
  5 Olson, Julia               9 FARI                   24.97      25.29   14  
  6 Henry, Kelsie             10 FARI                   25.91      25.37   13  
  7 Wood, Mary                 8 ROJM                   25.87      25.59   12  
  8 Staats, Abby               8 WIWC                   25.60      25.81   11  
B - Final
  9 Buhr, Katie               11 FARI                   25.94      25.49    9  
 10 Consoer, Wendy             8 LAKE                   26.09      25.63    7  
 11 O'Brien, Robyn             9 ROMA                   26.19      25.84    6  
 12 Gundersen, Erin           11 PRLA                   26.06      25.91    5  
 13 Bea, Thersa               11 ROJM                   26.01      26.08    4  
 14 Arnold, Jena              12 ROJM                   26.12      26.16    3  
 15 Herrild, Natalie           8 LAKE                   26.12      26.22    2  
 16 Manthey, Britney          12 ROCE                   26.19      26.45    1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                 Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Provo, Hillary            11 LAKE                  285.40     394.30   20  
  2 Hanson, Morgan            10 FARI                  268.90     361.65   17  
  3 Anderson, Kasey           11 OWAT                  248.25     343.65   16  
  4 LaRoche, Kate             11 FARI                  245.55     338.20   15  
  5 Hood, Jamie               10 OWAT                  202.75     303.10   14  
  6 McHugo, Amanda            11 FARI                  204.85     291.45   13  
  7 Fehn, Mandi               10 FARI                  202.80     279.00   12  
  8 Shuck, Amanda             12 ROMA                  195.85     275.70   11  
  9 Dupslaff, Annie           10 PRLA                  205.25     271.25    9  
 10 Burns, Kelsey              9 ROJM                  185.85     251.80    7  
 11 Nelson, Natasha           10 ROCE                  179.10     250.25    6  
 12 Flaherty, Maddie          12 LAKE                  181.20     249.80    5  
 13 Powell, Katie             10 LAKE                  181.50     249.05    4  
 14 Ordahl, Stephanie         11 ROCE                  171.35     226.55    3  
 15 Hanson, Molly             10 OWAT                  161.45     220.25    2  
 16 Fredrickson, Natalie      12 ROJM                  163.85     202.90    1  
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Korba, Stephanie           9 LAKE                 1:00.59      58.89   20  
      28.13   30.76                                                
  2 McMahon, Melissa           7 LAKE                 1:02.49    1:00.16   17  
      28.45   31.71                                                
  3 Buhr, Katie               11 FARI                 1:03.51    1:01.12   16  
      28.48   32.64                                                
  4 Ringeisen, Rachel         10 LAKE                 1:02.18    1:01.89   15  
      28.66   33.23                                                
  5 VanZuilen, Jackie         11 FARI                 1:03.43    1:02.01   14  
      28.90   33.11                                                
  6 Fujan, Brianna             7 ROJM                 1:05.64    1:02.81   13  
      28.89   33.92                                                
  7 Titcomb, Jennifer         11 LAKE                 1:03.74    1:03.37   12  
      28.63   34.74                                                
  8 Dau-Schmidt, Rachel       12 WIWC                 1:04.25    1:04.52   11  
      29.30   35.22                                                
B - Final
  9 Grunewald, Faith          11 ROCE                 1:05.95    1:05.07    9  
      29.91   35.16                                                
 10 Mika, Paige               12 PRLA                 1:07.99    1:06.52    7  
      30.27   36.25                                                
 11 Yess, Lucia               12 WIWC                 1:09.90    1:07.43    6  
      30.94   36.49                                                
 12 Dow, Marlena              10 ROMA                 1:08.39    1:08.00    5  
      31.84   36.16                                                
 13 Maxfield, Danielle        12 PRLA                 1:08.01    1:08.92    4  
      31.47   37.45                                                
 14 Amundson, Katie           12 PRLA                 1:08.76    1:08.96    3  
      31.85   37.11                                                
 15 Jasinski, Sarah           11 FARI                 1:10.05    1:09.25    2  
      31.06   38.19                                                
 16 Dehn, Sam                 12 OWAT                 1:09.49    1:11.53    1  
      30.73   40.80                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shaughnessy, Jenny        12 ROJM                   52.65      50.86   20  
      24.56   26.30                                                
  2 Manias, Kristen            9 LAKE                   55.98      53.64   17  
      25.85   27.79                                                
  3 Caflisch, Erin             7 ROMA                   55.59      54.65   16  
      25.99   28.66                                                
  4 Hill, Sam                 12 LAKE                   54.62      55.05   15  
      25.60   29.45                                                
  5 Haus, Sam                 12 LAKE                   55.65      55.53   14  
      26.97   28.56                                                
  6 Hickman, Lindsey          10 LAKE                   55.26      55.74   13  
      26.78   28.96                                                
  7 Staats, Abby               8 WIWC                   56.32      55.87   12  
      26.64   29.23                                                
  8 Freeman, Nicole            9 ROCE                   56.23      56.33   11  
      27.20   29.13                                                
B - Final
  9 Manthey, Britney          12 ROCE                   56.63      56.16    9  
      26.97   29.19                                                
 10 Henry, Kelsie             10 FARI                   57.44      56.32    7  
      26.40   29.92                                                
 11 Bea, Thersa               11 ROJM                   56.65      56.45    6  
      27.04   29.41                                                
 12 Kes, Vanessa               9 FARI                   57.68      57.60    5  
      27.36   30.24                                                
 13 Wood, Mary                 8 ROJM                   57.72      57.83    4  
      27.87   29.96                                                
 14 Johnson, Erin              9 OWAT                   59.51      58.73    3  
      28.50   30.23                                                
 15 O'Brien, Robyn             9 ROMA                   59.06      58.82    2  
      28.02   30.80                                                
 16 Larson, Marika            12 ROMA                   59.78      59.44    1  
      27.86   31.58                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stepp, Gillian            10 LAKE                 5:25.79    5:18.52   20  
      28.83   31.21   32.02   32.17   32.43   32.47   32.52   32.89
      32.53   31.45                                                
  2 McNeary, Keeli             7 PRLA                 5:30.07    5:25.75   17  
      29.22   31.98   32.26   32.95   33.20   33.35   33.45   33.14
      33.16   33.04                                                
  3 O'Connor, Katie           12 LAKE                 5:38.82    5:28.87   16  
      29.29   32.10   32.51   32.98   33.04   33.18   33.79   34.10
      34.39   33.49                                                
  4 Trainor, Alyssa           10 WIWC                 5:38.48    5:32.12   15  
      29.81   32.62   33.38   33.79   33.63   33.69   33.48   34.24
      34.07   33.41                                                
  5 Blank, Jaclyn             11 ROJM                 5:28.45    5:34.62   14  
      29.54   32.52   33.32   34.09   34.41   34.37   34.43   34.47
      34.25   33.22                                                
  6 Folden, Kim               12 LAKE                 5:42.30    5:41.77   13  
      29.98   32.70   33.75   34.23   34.62   35.03   35.48   35.73
      35.60   34.65                                                
  7 Mikkelson, Anika          12 PRLA                 5:42.51    5:43.93   12  
      30.58   33.86   34.52   34.75   35.51   35.32   35.50   35.65
      35.45   32.79                                                
  8 McCrady, Linay             7 PRLA                 5:42.00    5:44.16   11  
      29.92   33.80   34.59   34.78   35.52   35.56   35.86   35.45
      35.60   33.08                                                
B - Final
  9 Heyrman, Katelyn           9 ROCE                 5:42.61    5:37.43    9  
      30.52   34.10   34.48   34.74   34.62   34.76   34.57   34.53
      34.05   31.06                                                
 10 Juncos, Natalie            8 ROJM                 5:43.20    5:39.04    7  
      30.31   33.53   34.17   34.76   35.11   34.94   34.27   35.14
      34.20   32.61                                                
 11 Halloran, Kristen         10 LAKE                 5:48.69    5:42.78    6  
      30.90   34.33   34.84   34.42   35.02   35.22   35.48   34.54
      34.63   33.40                                                
 12 Lynch, Eliza               7 ROMA                 5:45.78    5:47.40    5  
      30.53   34.36   34.22   34.63   35.67   35.09   36.53   34.83
      37.51   34.03                                                
 13 Richter, Sierra           11 ROCE                 5:47.11    5:48.03    4  
      30.34   34.37   35.49   35.66   35.51   35.54   35.42   35.91
      35.43   34.36                                                
 14 Fuller, Bethany           11 FARI                 5:55.24    5:56.25    3  
      31.56   34.74   35.64   35.55   36.07   36.37   36.83   36.87
      37.02   35.60                                                
 15 Jordahl, Danielle          8 FARI                 5:58.86    5:58.82    2  
      30.97   34.82   35.82   36.48   37.10   36.88   37.57   37.43
      36.95   34.80                                                
 16 Widener, Adrienne         12 PRLA                 6:01.65    6:01.27    1  
      31.83   34.70   35.93   36.45   36.66   37.07   37.28   37.53
      37.38   36.44                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 LAKEVILLE                                         1:43.41    1:40.55   40  
     1) Hill, Sam 12                    2) Hickman, Lindsey 10            
     3) McMahon, Melissa 7              4) Manias, Kristen 9              
       25.35    25.88    24.88    24.44                                    
  2 ROCHESTER JOHN MARSHALL                           1:45.23    1:41.54   34  
     1) Arnold, Jena 12                 2) Bea, Thersa 11                 
     3) Blank, Jaclyn 11                4) Cook, Georgia 9                
       26.20    25.82    25.85    23.67                                    
  3 FARIBAULT                                         1:43.39    1:41.63   32  
     1) Cajacob, Blisse 12              2) Favro, Kelly 12                
     3) Buhr, Katie 11                  4) VanZuilen, Jackie 11           
       25.57    25.33    25.88    24.85                                    
  4 ROCHESTER MAYO                                    1:44.89    1:43.35   30  
     1) Caflisch, Erin 7                2) O'Brien, Robyn 9               
     3) Hiniker, Kristine 10            4) Lynch, Eliza 7                 
       25.04    26.32    26.20    25.79                                    
  5 PRIOR LAKE                                        1:45.66    1:44.80   28  
     1) Gundersen, Erin 11              2) Kazika, Kim 11                 
     3) Pidde, Elisabeth 9              4) McNeary, Keeli 7               
       26.34    26.98    25.31    26.17                                    
  6 ROCHESTER CENTURY                                 1:46.72    1:46.69   26  
     1) Grunewald, Faith 11             2) Heyrman, Katelyn 9             
     3) Richter, Sierra 11              4) Lee, Cat 12                    
       26.68    26.77    26.02    27.22                                    
  7 OWATONNA                                          1:52.16    1:51.44   24  
     1) Eggermont, Lindsay 8            2) Dehn, Sam 12                   
     3) Kubat, Nicole 12                4) Belmore, Emily 11              
       27.37    28.05    28.33    27.69                                    
  8 WINONA                                            1:56.46    1:54.59   22  
     1) Morgan, Tessa 8                 2) Rethlefsen, Carrie 12          
     3) Yess, Lucia 12                  4) Young, Katie 9                 
       28.39    30.08    27.95    28.17                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heyrman, Melissa          11 ROCE                 1:00.32      58.94   20  
      28.99   29.95                                                
  2 Green, Ashlee             10 LAKE                 1:01.00      59.34   17  
      28.99   30.35                                                
  3 Haus, Sam                 12 LAKE                 1:03.16    1:01.92   16  
      30.19   31.73                                                
  4 Knack, Natasha            10 LAKE                 1:03.80    1:02.96   15  
      30.66   32.30                                                
  5 Freeman, Nicole            9 ROCE                 1:04.96    1:05.14   14  
      31.43   33.71                                                
  6 Titcomb, Jennifer         11 LAKE                 1:05.44    1:05.55   13  
      32.33   33.22                                                
  7 Kuramoto, Sydney          11 ROJM                 1:07.01    1:07.37   12  
      32.37   35.00                                                
  8 Larson, Marika            12 ROMA                 1:06.97    1:07.47   11  
      31.58   35.89                                                
B - Final
  9 Daniels, Jenny            10 ROMA                 1:07.21    1:05.02    9  
      31.32   33.70                                                
 10 Eggermont, Lindsay         8 OWAT                 1:09.84    1:06.51    7  
      32.21   34.30                                                
 11 Heidorn, Joey              7 ROCE                 1:07.99    1:06.60    6  
      31.97   34.63                                                
 12 Bauer, April              10 FARI                 1:07.66    1:07.44    5  
      33.11   34.33                                                
 13 Favro, Kelly              12 FARI                 1:08.35    1:08.14    4  
      32.47   35.67                                                
 14 Haynes, Kate               8 ROCE                 1:09.81    1:09.11    3  
      34.01   35.10                                                
 15 Munden, Kristen           12 ROMA                 1:09.42    1:10.18    2  
      33.16   37.02                                                
 16 Rethlefsen, Carrie        12 WIWC                 1:10.18    1:10.81    1  
      34.50   36.31                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kazika, Kim               11 PRLA                 1:07.01    1:05.38   20  
      30.58   34.80                                                
  2 Benson, Marni             12 WIWC                 1:06.92    1:06.40   17  
      31.00   35.40                                                
  3 Myers, Barret             12 ROCE                 1:08.65    1:07.82   16  
      32.23   35.59                                                
  4 Wendroth, Kaylyn          10 ROMA                 1:08.75    1:09.59   15  
      31.70   37.89                                                
  5 James, Danielle            7 LAKE                 1:11.76    1:10.69   14  
      33.12   37.57                                                
  6 Lawman, Hannah            10 PRLA                 1:13.01    1:11.88   13  
      33.78   38.10                                                
  7 Arnold, Jena              12 ROJM                 1:13.08    1:12.18   12  
      33.04   39.14                                                
  8 McMahon, Karen            10 LAKE                 1:13.89    1:12.67   11  
      34.12   38.55                                                
B - Final
  9 Cajacob, Blisse           12 FARI                 1:14.40    1:12.96    9  
      33.99   38.97                                                
 10 Laudenbach, Marie         12 LAKE                 1:13.92    1:14.01    7  
      34.03   39.98                                                
 11 Koncur, Adrienne           9 LAKE                 1:15.52    1:15.58    6  
      34.92   40.66                                                
 12 Kruesel, Lucy             12 ROCE                 1:15.95    1:15.70    5  
      35.88   39.82                                                
 13 Young, Katie               9 WIWC                 1:16.98    1:16.42    4  
      36.17   40.25                                                
 14 Dunemann, Lisa            12 ROCE                 1:15.64    1:16.54    3  
      35.32   41.22                                                
 15 Schroeder, Rachel         10 OWAT                 1:18.34    1:18.27    2  
      36.58   41.69                                                
 16 Peanasky, Sarah           10 FARI                 1:17.51    1:18.36    1  
      36.58   41.78                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                            Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ROCHESTER JOHN MARSHALL                           3:50.21    3:40.89   40  
     1) Bea, Thersa 11                  2) Blank, Jaclyn 11               
     3) Fujan, Brianna 7                4) Juncos, Natalie 8              
       27.10    56.76    28.03    57.87    26.76    55.96    24.41    50.30
  2 LAKEVILLE                                         3:53.37    3:41.08   34  
     1) Hickman, Lindsey 10             2) Green, Ashlee 10               
     3) Haus, Sam 12                    4) Manias, Kristen 9              
       27.19    56.30    26.60    55.95    26.52    55.04    25.76    53.79
  3 ROCHESTER CENTURY                                 3:47.84    3:41.89   32  
     1) Heyrman, Melissa 11             2) Myers, Barret 12               
     3) Manthey, Britney 12             4) Heyrman, Katelyn 9             
       26.38    54.21    26.70    56.48    26.56    55.99    26.38    55.21
  4 FARIBAULT                                         3:50.67    3:46.95   30  
     1) Favro, Kelly 12                 2) Buhr, Katie 11                 
     3) VanZuilen, Jackie 11            4) Bauer, April 10                
       26.80    56.97    26.10    56.93    27.14    57.20    26.44    55.85
  5 PRIOR LAKE                                        3:53.68    3:52.68   28  
     1) Mika, Paige 12                  2) Gundersen, Erin 11             
     3) Kazika, Kim 11                  4) McNeary, Keeli 7               
       27.51    58.30    28.49    59.57    27.82    58.70    26.91    56.11
  6 WINONA                                            3:53.91    3:53.23   26  
     1) Benson, Marni 12                2) Dau-Schmidt, Rachel 12         
     3) Staats, Abby 8                  4) Trainor, Alyssa 10             
       28.56    59.53    27.04    56.92    29.18  1:01.34    26.89    55.44
  7 ROCHESTER MAYO                                    4:06.19    4:00.22   24  
     1) Caflisch, Erin 7                2) Wendroth, Kaylyn 10            
     3) O'Brien, Robyn 9                4) Hiniker, Kristine 10           
       28.30    58.49    28.41  1:00.74    27.84  1:00.16    27.82  1:00.83